Arion Original - karma dla psów
4 GwiazdkiKarma sucha

Arion Original – sucha karma dla psów

Arion jest marką karm dla zwierząt należącą do spółki Nutreco España S.A. Reklamowany jest jako pokarm tworzony wyłącznie z naturalnych składników, spełniający specyficzne potrzeby żywieniowe psów i kotów.

Arion oferuje aktualnie 3 linie suchych karm dla psów: Arion Original, Arion Friends oraz Arion Health&Care. Linia Arion Original, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 18 suchych karm dla psów:

 • Arion Puppy Small Chicken&Rice
 • Arion Puppy Medium Chicken&Rice
 • Arion Puppy Medium Salmon&Rice
 • Arion Puppy Large Chicken&Rice
 • Arion Puppy Large Salmon&Rice
 • Arion Adult Small Chicken&Rice
 • Arion Adult Small Lamb&Rice
 • Arion Adult Small Salmon&Rice
 • Arion Adult Medium Chicken&Rice
 • Arion Adult Medium Lamb&Rice
 • Arion Adult Medium Salmon&Rice
 • Arion Adult Small/Medium Light
 • Arion Adult Large Chicken&Rice
 • Arion Adult Large Salmon&Rice
 • Arion Adult Giant Chicken&Rice
 • Arion Adult All Breeds Active
 • Arion Senior Small Chicken&Rice
 • Arion Senior Medium Chicken&Rice

Jako reprezentant linii Arion Original wybrana została karma Arion Adult Medium Chicken&Rice.

Arion Adult Medium Chicken & Rice

Arion Adult Medium Chicken&Rice – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
28.89%
Białko
fat
17.78%
Tłuszcz
carbs
45.56%
Węglowodany

Skład

Kurczak (dehydratyzowany 50%), ryż (35%), ziemniaki, tłuszcz zwierzęcy, groszek, hydrolizat białka zwierzęcego, pulpa buraczana, sól kuchenna, drożdże browarniane,  włókno oczyszczone, olej rybny, węglan wapnia, fruktooligosacharydy (FOS), mannooligosacharydy (MOS), pestki winogron, ekstrakt z rozmarynu

DODATKI (na 1 kg karmy): Witamina A: 20.000 I.U, Witamina D3: 1.700 I.U, E1 (Żelazo): 130 mg, E2 (Jod): 3,5 mg, E4 (Miedź): 16 mg, E5 (Mangan): 9 mg, E6 (Cynk): 180 mg, E8 (Selen): 0,25 mg

Szacowane wartości odżywcze

Białko Tłuszcz Węglowodany Włókno
Gwarantowane 26% 16% 2%
W suchej masie 28.89% 17.78% 45.56% 2.22%
Stosunek kalorii 24.56% 36.71% 38.73%
Pierwszym składnikiem jest dehydratyzowany kurczak – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia kurczaka. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może natomiast zawierać piór, głów, stóp i jelit.

Drugim składnikiem jest ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Na trzeciej pozycji są ziemniaki – po ugotowaniu stanowią bogate źródło skrobi oraz włókna. Są one często stosowane jako składnik karm bezzbożowych.

Czwartym składnikiem jest tłuszcz zwierzęcy – źródło energii oraz kwasów tłuszczowych otrzymywane z surowców zwierzęcych w wyniku ich przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to jednak określenie ogólnikowe – nie wiemy z jakich gatunków pozyskano surowiec, co utrudnia ocenę jego jakości i wartości odżywczych.

Na piątym miejscu jest groszek, stanowiący źródło węglowodanów, włókna, potasu i witamin A, K, B6 oraz kwasu foliowego. Zawiera również dość dużo białka, co należy uwzględnić podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Szósty jest hydrolizat białka zwierzęcego – źródło białka zwierzęcego otrzymywane z produktów pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być także różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. W tym wypadku zostały poddane procesowi hydrolizy, czyli rozerwaniu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Następna jest pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Drożdże browarniane są produktem ubocznym pozostałym po warzeniu piwa. Stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Włókno oczyszczone jest nierozpuszczalnym włóknem pokarmowym, które nie ulega trawieniu. Zwiększa ona objętość mas kałowych i wpływa korzystnie na perystaltykę jelit.

Olej rybny jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA.

Fruktooligosacharydy (FOS) i mannooligosacharydy (MOS) są naturalnymi prebiotykami wspomagającymi rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Ekstrakt z rozmarynu jest bogaty w przeciwutleniacze i prawdopodobnie pełni tu rolę naturalnego konserwantu.

Na liście składników widnieją również minerały. Nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Arion Original – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Arion Adult Medium Chicken&Rice linia Arion Original wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 29%, tłuszczu – 18%, a węglowodanów – 46%, co daje przeciętną zawartość białka i tłuszczu oraz zawartość węglowodanów poniżej przeciętnej.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 62%.

Pierwszym składnikiem na liście jest kurczak, który stanowi główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Kolejne dwie pozycje zajmują ryż i ziemniaki, posiadające niewielkie wartości odżywcze. Biorąc pod uwagę również groszek zawyżający poziom białka, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem średniej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Arion Original, reprezentowana przez karmę Arion Adult Medium Chicken&Rice, otrzymuje 4 gwiazdki. Polecamy!

Aktualne ceny karm Arion

16 przemyśleń nt. „Arion Original – sucha karma dla psów

 1. Czy Arion będzie lepszy od Brit Premium. Składowo wyglądają podobnie cena trochę niższa w przypadku Brita. Na prawdę warto dopłacić do Ariona?

  • Witamy,
   wg. naszych kryteriów karma Arion Original wypada lepiej od Brit Premium. Na pierwszy rzut oka składy mogą wyglądać podobnie, jednak jeśli przyjrzymy się uważniej, to zauważymy, że w karmie Brit Premium zawartość kurczaka w karmie (41%) została określona na podstawie kurczaka surowego (a więc znaczną jego część stanowi woda). W składzie karmy Arion Original widnieje natomiast kurczak dehydratyzowany, a więc częściowo pozbawiony wody, w związku z czym jego zawartość w karmie Arion Original będzie prawdopodobnie większa niż w karmie Brit Premium. Dodatkowo zawartość zbóż w karmie Brit Premium wygląda na większą niż w karmie Arion Original.
   Na pytanie „czy warto dopłacić” nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, ponieważ jest to indywidualna kwestia właściciela zwierzęcia, budżetu, jaki jest on w stanie przeznaczyć na karmę dla swojego pupila, oraz indywidualnych cech tego ostatniego. Każdy organizm jest bowiem inny i karma, która bardzo dobrze sprawdza się u jednego psa, może być niezbyt dobrze tolerowana przez innego.
   Pozdrawiamy!

 2. właśnie porównuje Versele laga Opti Life z w/w karmą i w zasadzie nie ma za dużej różnicy w zawartości białka, tłuszczy i węglowodanów, dlaczego zatem Opti life otrzymała 3 gwiazdki a Arion 4 ? Dodatkowo w Arionie jest pulpa buraczana, o której słyszałam, że nie jest pożądana w karmie dla psów.

  • Witamy,

   Raczej odradzamy ocenę karmy na podstawie samych wartości analitycznych, ponieważ może być to bardzo mylące. Dla przykładu, jeśli zmieszamy w misce trochę oleju, dorzucimy do tego garść piór i dosypiemy trochę cukru, to możemy otrzymać podobne proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów jak w w/w karmach, jednakże raczej nie trzeba nikogo przekonywać, że taka mieszanka nie byłaby odpowiednio zbilansowana i zdrowa. Wartości analityczne są przydatne pod warunkiem, że oceniamy je w połączeniu z listą składników.

   W karmie Versele-Laga Opti Life Adult Medium, na podstawie której przygotowywaliśmy recenzję, zawartość dehydratyzowanego kurczaka to 32%, natomiast w karmie Arion Adult Medium Chicken&Rice jest to 50%, więc różnica jest spora i Arion wypada pod tym kątem lepiej.

   Wspomniana przez Panią pulpa buraczana jest natomiast źródłem włókna pokarmowego o jednym z najlepszych stosunków włókna rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego oraz średniej szybkości fermentacji. Odpowiednio stosowane włókno pokarmowe m.in.: wpływa korzystnie na perystaltykę jelit oraz normalizację wody w jelicie, zapobiegając biegunkom i zaparciom, pomaga kontrolować uczucie sytości, wspomaga rozwój flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, chroniąc go przed zasiedleniem przez bakterie chorobotwórcze oraz może zmniejszać wahania poziomu glukozy we krwi, co jest korzystne w przypadku osobników chorych na cukrzycę. Oczywiście, tak jak każdy inny składnik pokarmowy stosowany w nieodpowiedniej ilości lub złych proporcjach, tak i stosowane w nadmiarze lub źle dobrane włókno pokarmowe może działać niekorzystnie i pogarszać strawność pokarmu, zmniejszać wchłanianie witamin i składników mineralnych, czy powodować wzdęcia. Jednakże nie ma żadnych przesłanek, by sądzić, że właśnie w karmie Arion taka sytuacja ma miejsce. W karmie Versele-Laga Opti Life Adult Medium włókno pokarmowe
   również występuje, jednak jego źródło nie zostało sprecyzowane, więc i tam może ono pochodzić właśnie z wysłodków buraczanych. Podsumowując, obecność włókna w karmie jest korzystna, a fakt, że w karmie Arion są to wysłodki buraczane, jest raczej zaletą niż wadą.

   Pozdrawiamy!

 3. Odjęłabym punkty karmie Arion za zawartoość soli. Niestety przez niedopatrzenie zamówiłam jagnięcinę z ryżem tej firmy i oprócz soli zawiera jeszcze ziarna winogron (a podobno spożycie tych owoców przez psa działa drażniąco na jego przewód pokarmowy i toksycznie na nerki). Teraz się zastanawiam czy w ogóle karmę psom podawać.

  • Witamy i dziękujemy za czujność. 🙂

   Bardzo cieszymy się, że samodzielnie analizuje Pani składy karm podawanych swoim psom i poszerza swoją wiedzę w zakresie ich żywienia. Właśnie do takiej postawy chcieliśmy zachęcić właścicieli zwierząt, tworząc naszą stronę. 🙂

   Jeśli chodzi o winogrona, to zgadza się – spożyte przez psa, mogą wywoływać m.in. zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz uszkodzenie nerek. Jednakże za toksyczny uważa się ich miąższ, natomiast w karmie użyty został ekstrakt z pestek winogron, uznawany za bezpieczny i będący znakomitym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy.

   Sól kuchenna (NaCl) jest natomiast źródłem niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu makroelementów – sodu oraz chloru. Oczywiście, spożyte w nadmiarze, pierwiastki te mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie, jednakże ich maksymalna zalecana zawartość w karmie przeznaczonej dla psów dorosłych wynosi: Na = 1,8g/100g SM, Cl = 2,25g/100g SM, a na podstawie treści etykiety nie mamy powodów, aby przypuszczać, iż wartości te zostały przekroczone. Warto pamiętać, że nawet czysta woda, spożyta w nadmiarze, może doprowadzić do zatrucia. To, czy coś jest trucizną, czy nie, zależy tylko od dawki. 🙂

   Pozdrawiamy!

 4. Uważam że recenzje karm są trochę niespójne. 50% dehydratyzowanego czyli suszonego mięsa to więcej niż mają karmy np wolf of wilderness czy taste of the wild (która ma 5 gwiazdek!) a jednak przy opisach tych karm jest informacja że mają one dużą zawartość mięsa a przy Arionie jest że średnią. A przecież Arion ma więcej…Taka sytuacja jest przy wielu karmach, może dobrze byłoby to usystematyzować.

  • Przyznając karmom konkretną ocenę zwracamy uwagę na wiele czynników – nie tylko na zawartość mięsa, ale również na pozostałe surowce użyte przy produkcji karmy, ich wzajemne proporcje oraz wartości analityczne.

   W przypadku karmy Arion przy produkcji karmy użyty został „dehydratyzowany kurczak”, a więc częściowo pozbawiony wody surowiec. W przytoczonym przez Panią przykładzie karmy Taste of The Wild, która uzyskała ocenę wyższą niż karma Arion, do produkcji wykorzystane zostały m.in. mączki, które zawierają jeszcze mniej wody niż surowce suszone oraz surowce świeże, które zawierają tej wody więcej, na co trzeba wziąć poprawkę przy porównywaniu ich procentowych zawartości. Dodatkowo w przypadkach obu karm na liście surowców są wymienione odpowiednio kurczak (karma Arion) oraz kaczka, kurczak i przepiórka (karma ToTW) – oprócz mięsa surowce te mogą zawierać również inne części tuszki (np. podroby, skóry, kości, których wzajemne proporcje mogą różnić się w surowcach stosowanych przez obu producentów). Szacując zawartość mięsa w karmie nie bazujemy tylko na procentowej zawartości w/w surowców, ale porównujemy je też z wartościami analitycznymi (białko, tłuszcze, węglowodany), uwzględniając przy tym również wpływ pozostałych surowców na te ostatnie. Samo porównanie zawartości procentowej kurczaka suszonego i mączki z kurczaka w obu karmach byłoby mało miarodajne, ponieważ, jak wspominaliśmy wcześniej, zawartość wody w obu surowcach jest różna, różne mogą być również proporcje mięsa, podrobów czy kości wchodzących w skład w/w surowców w obu karmach. Karma ToTW uzyskała w naszej klasyfikacji wyższą ocenę, ponieważ nie zawiera zbóż, posiada sporo wyższą zawartość białka i tłuszczu, a niższą zawartość węglowodanów, niż karma Arion Original oraz na podstawie analizy listy składników i wartości analitycznych wydaje nam się, iż zawartość mięsa/podrobów jest w niej wyższa. W karmie Arion dodatek samego ryżu to 35%, a zaraz za nim na liście występują ziemniaki – oba te surowce dostarczają głównie węglowodanów. W karmie ToTW ziemniaki oraz bataty występują na liście składników po mączce z kurczaka (12,5%). Jako że surowce muszą być uporządkowane w kolejności malejącej wg. ich zawartości w karmie, możemy założyć, że sumaryczna zawartość batatów i ziemniaków w karmie ToTW wynosi maksymalnie 25%, a więc mniej niż w karmie Arion. Oczywiście bazujemy na ograniczonej ilości informacji zawartych na etykiecie i są to tylko nasze szacunki, które mogą być obarczone błędem, ale wydaje nam się, że skład karmy ToTW prezentuje się lepiej niż skład karmy Arion, stąd też wyższa ocena tej pierwszej w naszej klasyfikacji.

   Pozdrawiamy! 🙂

   • Obszerna wypowiedź :-), jednak nie wyczerpuje moich wątpliwości. Rozumiem, że całkowita ocena zależy nie tylko od zawartości mięsa. Jednak wspomniałam że w opisie tj. w podsumowaniu piszą Państwo zwykle słownie jak oceniają zawartość mięsa i tu są niespójności. Co do ToTW to akurat ten konkretny smak ma podaną zawartość procentową i mączek jest 25% a 12,5% to zdaje się mięso od którego trzeba odjąć ok 70% wody, nadal chyba to mniej niż Arion? Pomijam już fakt że reszta smaków ToTW w ogóle nie ma podanego składu procentowego (swoją drogą szkoda że marka oceniana jest na podstawie jednego smaku). Nie chodzi mi akurat o karmę Arion, to tylko przykład który akurat wyraźnie uwidacznia problem z oceną karmy. W każdym razie liczę że portal będzie się rozwijał i porównania będą jeszcze bardziej miarodajne oraz że oceniane będzie więcej rodzajów danej marki, w obrębie wielu z nich są spore różnice. W każdym razie dziękuję i pozdrawiam.

 5. Witam.

  Pytanie dotyczy wpływu składników karmy na kościec i stawy.Czy faktycznie po jej podawaniu można liczyć na poprawę stanu stawów? Czy można przy tym podawać DOLFOS ARTHRODOL NA STAWY PSA bez skutków ubocznych? Zakupiłem dzisiaj tą karmę i będzie ona podana po raz pierwszy. Mój briard ma już 9 lat.

  Dziękuję i pozdrawiam.

  • Witamy,

   Nie wiemy, którą dokładnie karmę ma Pan na myśli, ale ogólnie rzecz biorąc, odpowiednio zbilansowana i dawkowana karma, o prawidłowej zawartości składników odżywczych, minerałów (m.in. wapnia i fosforu) oraz odpowiedniej gęstości kalorycznej, zapewniająca utrzymanie psa w dobrej kondycji i zalecanej masie ciała, wpłynie korzystnie na cały organizm psa, w tym układ kostno-stawowy.

   Stosowanie dobrze zbilansowanej karmy w połączeniu ze wspomnianym przez Pana preparatem nie powinno doprowadzić do żadnych skutków ubocznych. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie suplementacji lub leczenia psa, zalecamy kontakt z lekarzem weterynarii, który, po zbadaniu psa i zapoznaniu się z jego historią choroby, będzie Panu w stanie najlepiej doradzić w tych kwestiach.

   Pozdrawiamy!

 6. Witam !
  Chciałabym spytać która karma byłaby lepsza dla owczarka niemieckiego 3,5 miesiąca ? :
  – Brit Care junior salmon & potato
  -Arion oryginal puppy large salmon & rice

 7. Jedyna karma, która nie wzmaga refluksu u naszego cocer spaniela. uzywalismy karmy dla szczeniakow medium kurczak z ryżem. Teraz przechodzimy na karmę dla dorosłych piesków 🙂 serdecznie polecam przy wrażliwym żołądku! 🙂

 8. Ja również zastanawiam się nad Arionem(adult large chicken&rice) i karmą Fitmin(adult large breeds), różnica jednej gwiazdki a składowo bardzo podobne. Czytając wcześniejsze komentarze domyślam się że Arion wyższą ocenę zawdzięcza wyższą zawartością białka i brakiem pszenicy, jednak szukając karmy dla mojego psa (rasa duża, 2lata) zależy mi również na zabezpieczenu stawów i zauważyłam że pod tym względem karmy trochę się różnią. Czy jest ktoś w stanie coś doradzić ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *