Artemis - karma dla psów
4 GwiazdkiKarma sucha

Artemis Fresh Mix – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdka
Artemis jest marką karm dla psów i kotów należącą do Artemis Pet Food Company, Inc. z siedzibą w USA. Reklamowana jest jako holistyczny pokarm produkowany tylko ze świeżych warzyw i owoców oraz wyselekcjonowanego mięsa i zbóż, o odpowiednio zbilansowanym składzie, dopasowanym do specyficznych potrzeb psów w zależności od ich wieku.

Artemis oferuje aktualnie 3 linie suchych karm dla psów: Artemis Fresh Mix, Artemis Pro Power oraz Artemis OSOPure. Linia Artemis Fresh Mix, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 5 suchych karm dla psów:

  • Artemis Fresh Mix Small Breed Puppy
  • Artemis Fresh Mix Medium & Large Breed Puppy
  • Artemis Fresh Mix Small Breed Adult Dog
  • Artemis Fresh Mix Adult Dog
  • Artemis Fresh Mix Weight Management

Jako reprezentant linii Artemis Fresh Mix wybrana została karma Artemis Fresh Mix Adult Dog.

Artemis Fresh Mix Adult Dog

Artemis Fresh Mix Adult Dog – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
25.56%
Białko
fat
15.56%
Tłuszcz
carbs
51.44%
Węglowodany

Skład

Kurczak, mączka z kurczaka, indyk, jęczmień, brązowy ryż, płatki owsiane, proso, groszek zielony, mąka grochowa, produkt jajeczny, tłuszcz z kurczaka (konserwowany mieszanką tokoferoli), miazga pomidorowa, kaczka, łosoś, siemię lniane, substancja wzmacniająca zapach, olej z łososia (źródło DHA), chlorek choliny, suszony korzeń cykorii, algi morskie, marchew, jabłka, pomidory, borówki amerykańskie, szpinak, żurawina, ekstrakt z rozmarynu, natka pietruszki, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z zielonych pędów jęczmienia z ziarnem, L-karnityna, suszony produkt fermentacji Lactobacillus acidophilus, suszony produkt fermentacji Bifidobacterium Animalis, suszony produkt fermentacji Lactobacillus reuteri, witamina E (suplement), białczan żelaza, białczan cynku, białczan miedzi, siarczan żelaza, siarczan cynku, siarczan miedzi, jodek potasu, witamina B1 (monoazotan tiaminy), białczan manganu, tlenek manganu, kwas askorbinowy, witamina A (suplement), biotyna, pantotenian wapnia, siarczan manganu, selenin sodu, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), witamina B12 (suplement), ryboflawina, witamina D (suplement), kwas foliowy

Szacowane wartości odżywcze

Białko Tłuszcz Węglowodany Włókno
Gwarantowane 23% 14% 3%
W suchej masie 25.56% 15.56% 51.44% 3.33%
Stosunek kalorii 22.27% 32.91% 44.82%
Pierwszym składnikiem jest kurczak – źródło białka, tłuszczy i minerałów. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może natomiast zawierać piór, głów, stóp i jelit. Należy pamiętać, że surowy kurczak w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Drugim składnikiem jest mączka z kurczaka – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia tkanek kurczaka. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. W jego skład nie mogą natomiast wchodzić pióra, głowy, stopy i jelita. Zawiera ok. 3 razy więcej białka niż surowy kurczak.

Na trzeciej pozycji jest indyk – kolejne źródło białka, tłuszczy i minerałów. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może natomiast zawierać piór, głów, stóp i jelit. Należy pamiętać, że surowy indyk w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Czwartym składnikiem jest jęczmień – źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz witamin z grupy B.

Na piątym miejscu jest brązowy ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Szóste są płatki owsiane dostarczające węglowodany, włókno pokarmowe oraz witaminy z grupy B. Owies nie zawiera glutenu oraz posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

Następne jest proso – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Na ósmej i dziewiątej pozycji są groszek zielony i mąka grochowa, stanowiące źródło węglowodanów, włókna, potasu i witamin A, K, B6 oraz kwasu foliowego. Zawierają również dość dużo białka, co należy uwzględnić podczas szacowania zawartości mięsa w karmie. Producent zastosował tu tzw. „splitting” – rozbicie surowca na dwie oddzielne pozycje, dzięki czemu zajmuje on dalsze miejsce na liście składników. W tym wypadku groch rozdzielony został na „groszek zielony” oraz „mąkę grochową”.

Dziesiąty jest produkt jajeczny. Jaja, zawierając wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, są idealnym źródłem białka. Są również bogate w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D, E oraz cholinę. Produkty jajeczne pozyskiwane są z pękniętych lub w inny sposób uszkodzonych jajek lub resztek jajek zebranych z ferm. Jest to tani surowiec, którego jakość trudno jest określić.

Tłuszcz z kurczaka otrzymywany jest z kurczaka w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Miazga pomidorowa to bogaty w włókno produkt uboczny pozostały z pomidorów po produkcji soków, zup lub ketchupu.

Kaczka dostarcza białko, tłuszcze i minerały. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może natomiast zawierać piór, głów, stóp i jelit. Należy pamiętać, że kaczka w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Łosoś stanowi dobre źródło białka, kwasów tłuszczowych i minerałów. Należy jednak pamiętać, że surowy łosoś w około 70% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Siemię lniane po zmieleniu jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie. Zawiera również włókno pokarmowe oraz dość dużo białka (ok. 18%), co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Olej z łososia dostarcza kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagając zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Korzeń cykorii bogaty jest w inulinę – włókno rozpuszczalne i naturalny prebiotyk, wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Algi morskie to bogate źródło wielu minerałów, m.in.: wapnia, magnezu i żelaza, witamin oraz kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6.

Dalej na liście znajdują się różne warzywa i owoce dostarczające węglowodany, witaminy, minerały oraz błonnik.

Część minerałów została poddana chelatacji, czyli przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów, co zwiększa ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Artemis Fresh Mix – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Artemis Fresh Mix Adult Dog linia Artemis Fresh Mix wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 26%, tłuszczu – 16%, a węglowodanów – 51%, co daje przeciętną zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 61%.

Pierwszymi trzema składnikami są kurczak, mączka z kurczaka oraz indyk i stanowią one główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Nawet jeśli uwzględnimy sporą zawartość zbóż oraz dodatek groszku i mąki grochowej mogących zawyżać poziom białka, wygląda na to, że zawartość mięsa w karmie jest dość duża.

Podsumowując, linia suchych karm Artemis Fresh Mix, reprezentowana przez karmę Artemis Fresh Mix Adult Dog, otrzymuje 4 gwiazdki. Polecamy!