Bosch - karma dla psów
2 GwiazdkiKarma sucha

Bosch – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Bosch jest marką karm dla zwierząt produkowaną przez bosch Tiernahrung GmbH & Co. KG w Niemczech. Reklamowana jest jako zdrowy pokarm wyprodukowany z wysokiej jakości, naturalnych składników bez dodatków syntetycznych.

Bosch oferuje aktualnie 2 linie suchych karm dla psów: Bosch_High Premium Concept, Bosh_High Premium Concept Plus / Soft, Bosch Natural Organic Concept oraz Bosh Life Protection Concept. Linia Bosch High Premium Concept, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 22 suche karmy dla psów:

 • Bosch_Puppy Milk
 • Bosch Puppy
 • Bosch Junior Medium
 • Bosch Junior Maxi
 • Bosch Junior Lamb & Rice
 • Bosch Adult Poultry & Spelt
 • Bosch Adult Lamb & Rice
 • Bosch Adult Fish & Potato
 • Bosch Adult Maxi
 • Bosch_Adult Menue
 • Bosch Senior
 • Bosch Active
 • Bosch_Energy Extra
 • Bosch Light
 • Bosch_Special Light
 • Bosch Sensitive Lamb & Rice
 • Bosch_Reproduction
 • Bosch Mini Junior
 • Bosch_Mini Adult Poultry & Millet
 • Bosch Mini Adult Lamb & Rice
 • Bosch Mini Senior
 • Bosch_Mini Light

Jako reprezentant linii Bosch_High Premium Concept wybrana została karma Bosch_Adult Poultry & Spelt.

Bosch Adult Poultry & Spelt

Bosch Adult Poultry & Spelt – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
23.89%
Białko
fat
11.67%
Tłuszcz
carbs
58.33%
Węglowodany

Skład

Mączka z mięsa drobiowego (min. 15%), jęczmień, kukurydza, mąka pszenna, pszenica, tłuszcz zwierzęcy, orkisz (min. 5%), śruta pszenna, mączka mięsna, hydrolizat mięsa, mączka rybna, pulpa buraczana (bez cukru), suszone drożdże, olej rybny, groch, chlorek sodu, mączka z małży (min. 0,1%), chlorek potasu, sproszkowana cykoria

DODATKI: witamina A (12.000 j.m./kg), witamina D3 (1.200 j.m./kg), witamina E (70 mg/kg), witamina B1 (10 mg/kg), witamina B2 (10 mg/kg), witamina B6 (6 mg/kg), witamina B12 (30 mcg/kg), biotyna (250 mcg/kg), kwas pantotenowy (20 mg/kg), niacyna (40 mg/kg), kwas foliowy (2 mg/kg), witamina K (1 mg/kg), witamina C (70 mg/kg), chlorek choliny (1.650 mg/kg), żelazo (140 mg/kg), cynk [jako tlenek cynku] (70 mg/kg), cynk [jako aminokwasowy chelat cynku, wodzian], (45 mg/kg), miedź [jako siarczan miedzi II, pięciowodny] (10 mg/kg), kobalt (0,2 mg/kg), jod [jako jodan potasu, bez wody] (2 mg/kg), selen [jako selenit sodu] (0,2 mg/kg), przeciwutleniacze

Szacowane wartości odżywcze

Białko Tłuszcz Węglowodany Włókno
Gwarantowane 21.5% 10.5% 2.5%
W suchej masie 23.89% 11.67% 58.33% 2.78%
Stosunek kalorii 21.61% 25.63% 52.76%
Pierwszym składnikiem jest mączka z mięsa drobiowego – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia mięsa drobiowego. Zawiera ok. 3 razy więcej białka niż mięso surowe.

Drugim składnikiem jest jęczmień – źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz witamin z grupy B

Na trzeciej pozycji jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Czwartym składnikiem jest mąka pszenna – źródło węglowodanów otrzymywane w wyniku zmielenia pszenicy, będącej tanim zbożem o niewielkiej wartości odżywczej dla psa. Nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów.

Na piątym miejscu jest pszenica – niedrogie źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów

Szósty jest tłuszcz zwierzęcy – źródło energii oraz kwasów tłuszczowych otrzymywane z surowców zwierzęcych w wyniku ich przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to jednak określenie ogólnikowe – nie wiemy z jakich gatunków pozyskano surowiec, co utrudnia ocenę jego jakości i wartości odżywczych.

Następny jest orkisz (Pszenica orkisz) – zboże popularne w średniowieczu, dziś dość rzadko uprawiane. Tak jak pszenica stanowi źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze i tak jak ona nie jest preferowanym składnikiem psiej karmy.

Ósmym składnikiem jest śruta pszenna – pszenica w kolejnej postaci, tym razem rozdrobniona. Gdyby zsumować wszystkie użyte formy pszenicy, prawdopodobnie wysunęłaby się ona na pierwszą pozycję listy składników.

Dziewiąta na liście jest mączka mięsna – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia tkanek stałocieplnych zwierząt lądowych, zawierające ok. 3 razy więcej białka niż tkanki surowe. W jej skład nie mogą wchodzić: kopyta, rogi, szczecina, włosy, pióra oraz zawartość przewodu pokarmowego. Nie wiemy, z jakich gatunków zwierząt pozyskany został ten surowiec, przez co trudno jest ocenić jego jakość.

Dziesiąty jest hydrolizat mięsa – źródło białka pochodzenia zwierzęcego otrzymywane z mięsa poddanego procesowi hydrolizy, czyli rozerwania długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Mączka rybna stanowi skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia całych ryb lub ich części. Zawiera ok. 4 razy więcej białka niż ryby surowe. Nie wiemy jednak z jakich gatunków pozyskany został ten surowiec, przez co trudno jest ocenić jego jakość.

Pulpa buraczana jest bogatym w włókno pokarmowe produktem ubocznym pozostałym po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Drożdże stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Olej rybny dostarcza kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA.

Groch jest źródłem węglowodanów, włókna, potasu i witamin A, K, B6 oraz kwasu foliowego. Zawiera również dość dużo białka, co należy uwzględnić podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Na liście znajduje się również mączka z małży, które są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 oraz glukozaminy, która wzmacnia stawy, hamuje degenerację oraz wspomaga odbudowę zdrowej chrząstki stawowej, stymuluje syntezę kolagenu.

Cykoria zawiera inulinę – włókno rozpuszczalne i naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Część minerałów została poddana chelatacji, czyli przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów, co zwiększa ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Bosch – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Bosch_Adult Poultry & Spelt linia Bosch_High Premium Concept wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 24%, tłuszczu – 12%, a węglowodanów – 58%, co daje zawartość białka i tłuszczu poniżej przeciętnej oraz ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 49%.

Pierwsza na liście składników jest mączka z mięsa drobiowego stanowiąca główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak uwzględnimy dużą ilość zbóż, w tym pszenicę rozdzieloną na trzy pozycje (tzw. splitting), oraz inne składniki mogące zawyżać poziom białka, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Bosch High Premium Concept, reprezentowana przez karmę Bosch Adult Poultry & Spelt, otrzymuje 2 gwiazdki. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Bosch