Butcher's - karma dla psów
1 GwiazdkaKarma sucha

Butcher’s – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Butcher’s jest marką karm dla zwierząt produkowaną przez BUTCHER’S PET CARE w Wielkiej Brytanii. Reklamowany jest jako smakowity pokarm przygotowany z naturalnych surowców i dostarczający wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Marka Butcher’s znana jest głównie ze swoich mokrych karm, ale w jej ofercie znajdują się również 2 suche karmy dla psów:

  • Butcher’s z kurczakiem
  • Butcher’s z wołowiną

Jako reprezentant marki Butcher’s wybrana została karma Butcher’s z kurczakiem.

Butcher's z kurczakiem

Butcher’s z kurczakiem – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
21.11%
Białko
fat
8.33%
Tłuszcz
carbs
62.22%
Węglowodany

Skład

Zboża, produkty pochodzenia roślinnego (w tym cykoria 0,5%), mięso i pochodne mięsa (38%, w tym kurczak 20%), oleje i tłuszcze ( 0,5% olej z łososia), warzywa, minerały, drożdże (mannanoligosacharydy (MOS) 0,001%).

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 15000 IU, witamina D3 1500 IU, witamina E (dl-alfa-tokoferol) 150mg, siarczan żelaza(II) jednowodny 92 mg, tlenek cynku 87mg, siarczan miedzi (II) pięciowodny 11mg, tlenek manganu (II) 10mg, jodan wapnia bezwodny 1,5mg, selenian sodu 0,35mg, przeciwutleniacze.

Szacowane wartości odżywcze

Białko Tłuszcz Węglowodany Włókno
Gwarantowane 19% 7,5% 3.5%
W suchej masie 21.11% 8.33% 62.22% 3.89%
Stosunek kalorii 20.38% 19.54% 60.08%
Pierwszym składnikiem są zboża, stanowiące źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka (co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie). Poza energią posiadają tylko niewielkie wartości odżywcze i z tego powodu nie są preferowanym składnikiem psiej diety. Na zbożach, z uwagi na ich niską cenę, bazują zwykle tańsze, gorsze jakościowo karmy.

Drugim składnikiem są produkty pochodzenia roślinnego. Może to być wszystko, co pochodzi z roślin – od owoców i warzyw przez białka roślinne, zawyżające poziom protein w karmie, po siano. Ponieważ surowiec nie został sprecyzowany, nie mamy pewności, czy posiada jakiekolwiek wartości odżywcze. Wiemy jedynie, iż 0,5% tego składnika stanowi cykoria, która zawiera inulinę – włókno rozpuszczalne i naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Na trzeciej pozycji są mięso i pochodne mięsa, dostarczające białko pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. Dodatkowo, wymienione tu mięso w ok. 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Czwartym składnikiem są oleje i tłuszcze, a dokładniej olej z łososia będący dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Na piątym miejscu są warzywa, o których również nie mamy zbyt wielu informacji, a daleka pozycja na liście składników wskazuje na ich znikomą ilość.

Szóste są minerały – nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Drożdże stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Mannooligosacharydy (MOS) to otrzymywany ze ścian komórkowych drożdży, naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Butcher’s – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Butcher’s z kurczakiem marka Butcher’s wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 21%, tłuszczu – 8%, a węglowodanów – 62%, co daje zawartość białka i tłuszczu poniżej przeciętnej oraz ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 39%.

Większość surowców jest niesprecyzowana, co nie świadczy zbyt dobrze o jakości karmy.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mięso i pochodne mięsa. Jeśli jednak uwzględnimy zawyżanie wartości białka przez zboża oraz wiele niesprecyzowanych składników wątpliwej jakości, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, marka Butcher’s, reprezentowana przez karmę Butcher’s z kurczakiem, otrzymuje 1 gwiazdkę. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Butcher’s