Butcher's - karma dla psów
1 GwiazdkaKarma sucha

Butcher’s – sucha karma dla psów

Butcher’s jest marką karm dla zwierząt produkowaną przez BUTCHER’S PET CARE w Wielkiej Brytanii. Reklamowany jest jako smakowity pokarm przygotowany z naturalnych surowców i dostarczający wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Marka Butcher’s znana jest głównie ze swoich mokrych karm, ale w jej ofercie znajdują się również 2 suche karmy dla psów:

  • Butcher’s z kurczakiem
  • Butcher’s z wołowiną

Jako reprezentant marki Butcher’s wybrana została karma Butcher’s z kurczakiem.

Butcher's z kurczakiem

Butcher’s z kurczakiem – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
22.22%
Białko
fat
10.00%
Tłuszcz
carbs
58.89%
Węglowodany

Skład

Zboża, mięso i pochodne mięsa (22% mięsa w tym kurczak 4%), pulpa buraczana (3%), produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze (tłuszcz drobiowy 3%), minerały.

DODATKI (na 1 kg karmy): Witamina A: 25000 IU, witamina D3: 2000 IU, witamina E (E306): 100mg, siarczan miedzi pięciowodny (E4): 24mg, jodan wapnia bezwodny (E2): 1,7mg, selenian sodu (E8): 0,25mg, siarczan żelaza jednowodny(E1): 100mg, siarczanu manganu (E5): 12mg, siarczan cynku jednowodny: 250mg.

Szacowane wartości odżywcze

Białko Tłuszcz Węglowodany Włókno
Gwarantowane 20% 9% 3.5%
W suchej masie 22.22% 10.00% 58.89% 3.89%
Stosunek kalorii 21.08% 23.04% 55.87%
Pierwszym składnikiem są zboża, stanowiące źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka (co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie). Poza energią posiadają tylko niewielkie wartości odżywcze i z tego powodu nie są preferowanym składnikiem psiej diety. Na zbożach, z uwagi na ich niską cenę, bazują zwykle tańsze, gorsze jakościowo karmy.

Drugim składnikiem jest mięso i pochodne mięsa, dostarczające białko pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. Dodatkowo, wymienione tu mięso w ok. 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Na trzeciej pozycji jest pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Czwartym składnikiem są produkty pochodzenia roślinnego. Może to być wszystko, co pochodzi z roślin – od owoców i warzyw przez białka roślinne, zawyżające poziom protein w karmie, po siano. Ponieważ surowiec nie został sprecyzowany, nie mamy pewności, czy posiada jakiekolwiek wartości odżywcze.

Na piątym miejscu są oleje i tłuszcze – źródło energii i kwasów tłuszczowych. Po raz kolejny nie znamy pochodzenia surowca, nie wiemy nawet czy jest to tłuszcz roślinny, czy zwierzęcy. Uniemożliwia nam to ocenę jego wartości odżywczych oraz uznanie go za składnik dobrej jakości.

Szóste są minerały – nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Butcher’s – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Butcher’s z kurczakiem marka Butcher’s wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 22%, tłuszczu – 10%, a węglowodanów – 59%, co daje zawartość białka i tłuszczu poniżej przeciętnej oraz ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 45%.

Większość surowców jest niesprecyzowana, co nie świadczy zbyt dobrze o jakości karmy.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mięso i pochodne mięsa. Jeśli jednak uwzględnimy zawyżanie wartości białka przez zboża oraz wiele niesprecyzowanych składników wątpliwej jakości, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, marka Butcher’s, reprezentowana przez karmę Butcher’s z kurczakiem, otrzymuje 1 gwiazdkę. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Butcher’s

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *