Forza10 - karma dla psów
3 GwiazdkiKarma sucha

Forza 10 Legend – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Forza 10 jest marką karm dla psów i kotów produkowaną przez SANYpet S.p.A. we Włoszech. Reklamowana jest jako zdrowy pokarm wytwarzany z wysokiej jakości surowców organicznych, niezawierających pozostałości toksycznych związków chemicznych.

Aktualnie w ofercie marki Forza 10 znajduje się 5 linii bytowych suchych karm dla psów: Forza 10 Active, Forza 10 Maintenance, Forza 10 Legend, Forza 10 Diet oraz Forza 10 Bio. Forza 10 Legend, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 2 suche karmy dla psów:

  • Forza 10 Legend Maintenance Evolution Digestion
  • Forza 10 Legend Maintenance Evolution Skin

Jako reprezentant linii Forza 10 Legend wybrana została karma Forza 10 Legend Maintenance Evolution Digestion.

Forza 10 Legend Maintenance Evolution Digestion

Forza 10 Legend Maintenance Evolution Digestion – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
33.77%
Białko
fat
19.06%
Tłuszcz
carbs
37.36%
Węglowodany

Skład

Mączka z ryb 26%, ziemniaki, białko ziemniaczane, skrobia z grochu, białko grochu, oleje i tłuszcze (olej rybny 5,2%), organiczne mięso kurczaka 5%, organiczny tłuszcz z kurczaka 4.9%, minerały, algi, odwodnione drożdże (Oligosacharydy Bio MOS), FOS, Yucca schidigera

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 31.500 IU, witamina E 540 mg, siarczan cynku jednowodny 270 mg, chelat miedzi z glicyną, hydrat 79 mg, DL-metionina 1000 mg, naturalne przeciwutleniacze i środki konserwujące (ekstrakty naturalnych tokoferoli) 40 mg, mniszek lekarski 250 mg, oregano 100 mg, tymianek 100 mg, rozmaryn 0,8 mg

Szacowane wartości odżywcze

Białko Tłuszcz Węglowodany Włókno
Gwarantowane 31% 17.5% 1%
W suchej masie 33.77% 19.06% 37.36% 1.09%
Stosunek kalorii 28.76% 39.42% 31.82%
Pierwszym składnikiem jest mączka z ryb – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia całych ryb lub ich części. Zawiera ok. 4 razy więcej białka niż ryby surowe. Nie wiemy jednak z jakich gatunków pozyskany został ten surowiec, przez co trudno jest ocenić jego jakość.

Drugim składnikiem są ziemniaki – po ugotowaniu stanowią bogate źródło skrobi oraz włókna. Są one często stosowane jako składnik karm bezzbożowych.

Na trzeciej pozycji jest białko ziemniaczane – zawierająca ok. 80% protein pozostałość po wyodrębnieniu z ziemniaków skrobi. Białko to charakteryzuje się jednak niższą wartością biologiczną od protein pochodzenia zwierzęcego. Surowiec ten może znacznie zawyżać poziom białka w karmie, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa. Producent zastosował tu tzw. „splitting” – rozbicie surowca na dwie oddzielne pozycje, dzięki czemu zajmuje on dalsze miejsce na liście składników. W tym wypadku ziemniaki rozdzielone zostały na „ziemniaki” oraz „białko ziemniaczane”.

Czwartym składnikiem jest skrobia z grochu – źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze.

Na piątym miejscu znajduje się białko grochu – zawierająca ok. 80% protein pozostałość po wyodrębnieniu z grochu cukrów. Białko to charakteryzuje się jednak niższą wartością biologiczną od protein pochodzenia zwierzęcego. Jest to kolejny surowiec mogący znacznie zawyżać poziom białka w karmie oraz kolejny przypadek „splittingu”. Tym razem „groch” rozdzielony został na „skrobię z grochu” oraz „białko grochu”.

Szóste są oleje i tłuszcze, w których skład wchodzi 5,2% oleju rybnego – dobrego źródła kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA.

Następne jest mięso kurczaka – dobre źródło białka, tłuszczy i minerałów. Należy jednak pamiętać, że surowe mięso kurczaka w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Tłuszcz z kurczaka, otrzymywany jest z kurczaka w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Stanowi dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Algi to bogate źródło wielu minerałów, m.in.: wapnia, magnezu i żelaza, witamin oraz kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6.

Drożdże stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Mannooligosacharydy (MOS) i fruktooligosacharydy (FOS) są naturalnymi prebiotykami wspomagającymi rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Na liście składników widnieją również minerały. Część z nich została poddana chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększa ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Forza 10 Legend – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Forza 10 Legend Maintenance Evolution Digestion linia Forza 10 Legend wygląda na karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 34%, tłuszczu – 19%, a węglowodanów – 37%, co daje ponadprzeciętną zawartość białka i tłuszczu oraz zawartość węglowodanów poniżej przeciętnej.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 56%.

Karma nie zawiera zbóż.

Pierwsze miejsce na liście składników zajmuje mączka z ryb, stanowiąca główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Biorąc pod uwagę sporą zawartość ziemniaków oraz grochu, które zajmują kolejne cztery pozycje na liście surowców i mogą zawyżać poziom białka, karma wygląda na mieszankę produktów roślinnych i zwierzęcych z dodatkiem średniej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Forza 10 Legend, reprezentowana przez karmę Forza 10 Legend Maintenance Evolution Digestion, otrzymuje 3 gwiazdki.

Aktualne ceny karm Forza 10 Legend