Josera - karma dla psów
2 GwiazdkiKarma sucha

Happy Dog NaturCroq – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Happy Dog jest marką karm dla zwierząt produkowaną przez Interquell GmbH w Niemczech. Reklamowany jest jako optymalny pokarm dla psów bez dodatku soi, sztucznych barwników, konserwantów i surowców modyfikowanych genetycznie.

Happy Dog oferuje aktualnie 5 linii suchych karm dla psów: Happy Dog NaturCroq, Happy Dog Supreme Young, Happy Dog Supreme Fit & Well, Happy Dog Supreme Sensible oraz Happy Dog Supreme Mini. Linia Happy Dog NaturCroq, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 7 suchych karm dla psów:

  • Happy Dog NaturCroq Welpen
  • Happy Dog NaturCroq Balance
  • Happy Dog NaturCroq Senior
  • Happy Dog NaturCroq Active
  • Happy Dog NaturCroq XXL
  • Happy Dog NaturCroq Lamm&Reis
  • Happy Dog NaturCroq Rind&Reis

Jako reprezentant linii Happy Dog NaturCroq wybrana została karma Happy Dog NaturCroq Balance.

Happy Dog NaturCroq Balance

Happy Dog NaturCroq Balance – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
25.56%
Białko
fat
11.11%
Tłuszcz
carbs
56.67%
Węglowodany

Skład

Mączka z mięsa drobiowego, pszenica, mąka pszenna, kukurydza, mąka kukurydziana, mąka ryżowa, mąka owsiana, jęczmień, mączka mięsna, mączka rybna, tłuszcz drobiowy, tłuszcz wołowy, pulpa buraczana, hydrolizowana wątroba, wytłoki z jabłek (suszone) (0.8%), chlorek sodu, twaróg (suszony, 0.3%), marchew (suszona 0.1%), drożdże (ekstrakt, 0.1%), szpinak (suszony 0.08%), lucerna (suszona 0.08%)

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 10250 I.E., witamina D3 1000 I.E., witamina E 60 mg, witamina B1 4 mg, witamina B2 6 mg, witamina B6 3 mg, biotyna 350 µg, D-pantotenian wapniowy 10 mg, niacyna 45 mg, witamina B12 60 µg, żelazo 80 mg, miedź 8 mg, cynk 80 mg, mangan 12 mg, jod 1.5 mg, selen 0.1 mg, przeciwutleniacze (naturalne ekstrakty bogate w tokoferol)

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane23%10%3%
W suchej masie25.56%11.11%56.67%3.33%
Stosunek kalorii23.40%24.71%51.89%
Pierwszym składnikiem jest mączka z mięsa drobiowego – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia mięsa drobiowego. Zawiera ok. 3 razy więcej białka niż mięso surowe.

Drugim składnikiem jest pszenica – niedrogie źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów.

Na trzeciej pozycji jest mąka pszenna – kolejne źródło węglowodanów otrzymywane w wyniku zmielenia pszenicy. Producent zastosował tu tzw. „splitting” – rozbicie surowca na dwie oddzielne pozycje, dzięki czemu zajmuje on dalsze miejsce na liście składników. W tym wypadku pszenica rozdzielona została na „pszenicę” oraz „mąkę pszenną”.

Czwartym składnikiem jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Na piątym miejscu jest mąka kukurydziana, otrzymywana w wyniku wysuszenia i zmielenia kukurydzy. Jest to kolejny przykład „splittingu”.

Szósta jest mąka ryżowa, powstająca w wyniku zmielenia ryżu. Dostarcza węglowodanów, poza którymi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych. Nie zawiera glutenu.

Następna jest mąka owsiana – kolejne źródło węglowodanów, tym razem otrzymywane w wyniku zmielenia owsa. Zboże to nie zawiera glutenu oraz posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

Ósmym składnikiem jest jęczmień – źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz witamin z grupy B.

Dziewiąta na liście jest mączka mięsna – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia tkanek stałocieplnych zwierząt lądowych, zawierające ok. 3 razy więcej białka niż tkanki surowe. W jej skład nie mogą wchodzić: kopyta, rogi, szczecina, włosy, pióra oraz zawartość przewodu pokarmowego. Nie wiemy, z jakich gatunków zwierząt pozyskany został ten surowiec, przez co trudno jest ocenić jego jakość.

Kolejna jest mączka rybna – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia całych ryb lub ich części. Zawiera ok. 4 razy więcej białka niż ryby surowe. Nie wiemy jednak z jakich gatunków pozyskany został ten surowiec, przez co trudno jest ocenić jego jakość.

Tłuszcz drobiowy oraz tłuszcz wołowy otrzymywane są odpowiednio z drobiu i bydła w wyniku ich przetworzenia (tzw. renderingu). Stanowią dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Pulpa buraczana jest bogatym w włókno pokarmowe produktem ubocznym pozostałym po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Wątroba jest składnikiem dostarczającym białko, żelazo i witaminę A. W tym wypadku została poddana procesowi hydrolizy, czyli rozerwaniu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Wytłoki z jabłek to bogaty w włókno produkt uboczny pozostały z jabłek po produkcji soków.

Twaróg, nazywany również serem białym, otrzymywany jest w wyniku przetworzenia mleka i stanowi dobre źródło łatwostrawnego białka. W przeciwieństwie do mleka pełnego zawiera mało laktozy, mogącej wywoływać objawy nietolerancji pokarmowej (wzdęcia, ból brzucha, biegunka).

Drożdże dostarczają witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Lucerna to roślina z rodziny bobowatych, bogata w wapń, witaminy, błonnik oraz karoten. Zawiera dość dużo białka (14%-22%), ale nie jest zalecana jako jego główne źródło w pokarmie. Lucerna zawiera również saponiny, które mają działanie antyodżywcze oraz fitoestrogeny, które w większych dawkach mogą wpływać na równowagę hormonalną zwierzęcia.

Happy Dog NaturCroq – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Happy Dog NaturCroq Balance linia Happy Dog NaturCroq wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 26%, tłuszczu – 11%, a węglowodanów – 57%, co daje przeciętną zawartość białka, zawartość tłuszczu poniżej przeciętnej i ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 43%.

Pierwszym składnikiem jest mączka z mięsa drobiowego, która stanowi główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Kolejne siedem pozycji na liście zajmują zboża posiadające niewielkie wartości odżywcze. W przypadku pszenicy i kukurydzy zastosowano tzw. splitting, dzięki czemu zajmują one dalsze pozycje na liście. Biorąc pod uwagę dużą ilość zbóż, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Happy Dog NaturCroq, reprezentowana przez karmę Happy Dog NaturCroq Balance, otrzymuje 2 gwiazdki.

Aktualne ceny karm Happy Dog NaturCroq