Puffi - karma dla psów
2 GwiazdkiKarma mokra

Puffi – mokra karma dla psów (puszka)

Puffi jest marką karm dla psów produkowaną dla Jeronimo Martins Polska SA na zlecenie Partner In Pet Food Polska SA w Unii Europejskiej. Reklamowana jest jako odpowiednio zbilansowany pokarm, korzystnie wpływający na zdrowie i wygląd psów.

W ofercie marki Puffi znajdują się zarówno karmy suche, jak i mokre. Linia mokrych karm Puffi (puszka), na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 3 karmy dla psów:

  • Puffi z Drobiem
  • Puffi z Wołowiną
  • Puffi z Jagnięciną

Jako reprezentant marki Puffi wybrana została karma Puffi z Drobiem.

Puffi z Drobiem

Puffi z Drobiem – mokra karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
35.14%
Białko
fat
21.62%
Tłuszcz
carbs
27.03%
Węglowodany

Skład

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4% drobiu), zboża, substancje mineralne, cukry

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A: 1100 j.m., witamina D3: 150 j.m., witamina E: 10 mg, miedź (jako siarczan miedzi, pentahydrat): 1,4 mg, cynk (jako siarczan cynku, monohydrat): 10 mg, mangan (jako tlenek manganowy): 2 mg

Szacowane wartości odżywcze

Białko Tłuszcz Węglowodany Włókno
Gwarantowane 6.5% 4.0% 1.0%
W suchej masie 35.14% 21.62% 27.03% 5.41%
Stosunek kalorii 30.64% 45.79% 23.57%
Pierwszym składnikiem są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, dostarczające białko, tłuszcze i minerały. Producent informuje, że surowiec ten zawiera 4% drobiu. Nie wiemy natomiast, co wchodzi w skład pozostałych 96%. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach.

Drugim składnikiem są zboża, stanowiące źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka (co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie). Poza energią posiadają tylko niewielkie wartości odżywcze i z tego powodu nie są preferowanym składnikiem psiej diety.

Na trzeciej pozycji są substancje mineralne, które nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Czwartym składnikiem są bliżej nieokreślone cukry.

Puffi – mokra karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Puffi z Drobiem marka Puffi wygląda na mokrą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 35%, tłuszczu – 22%, a węglowodanów – 27%, co daje zawartość białka poniżej przeciętnej oraz przeciętną zawartość tłuszczu i węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 62%.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego są bliżej nieokreślone mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, a większość użytych składników nie została sprecyzowana. W związku z tym, karma wygląda na mieszankę surowców zwierzęcych i roślinnych z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, marka mokrych karm Puffi, reprezentowana przez karmę Puffi z Drobiem, otrzymuje 2 gwiazdki. Nie polecamy.